WinSCP – rewelacyjny klient FTP

Dzisiaj druga część cyklu „Programy do tworzenia stron internetowych”, a w niej WinSCP – rewelacyjny klient FTP. Używam go regularnie i nie prędko przesiądę się na coś innego.

Każdy webmaster i każda osoba, która zajmuje się tworzeniem stron internetowych, prędzej czy później będzie potrzebować programu do przesyłania plików zarówno z komputera na serwer i odwrotnie. Przedtem używałem programu Total Commander. Jakiś czas później przeczytałem o pakiecie Portable Apps.

Jest to pakiet narzędzi przenośnych (portable). Są w nim programy, które można używać w systemach Windows bez potrzeby instalacji. Jest to bardzo przydatne. Programy można wgrać sobie na pen drive i używać gdziekolwiek się chce. W tym pakiecie jest masa programów, a przede wszystkim program Notepad++, który opisywałem już wcześniej oraz WinSCP – jak się później okazało, rewelacyjny klient FTP.Program wygląda jak typowy program do przesyłania plików. Okno jest podzielone na dwie połowy. W jednej połowie jest pokazana zawartośc serwera, a w drugiej zawartość komputera.

 

Niestety żaden program nie jest doskonały. Minusem tego programu jest brak możliwości ustawienia katalogu lokalnego w obu oknach. W jednym zawsze musi być pokazana zawartość serwera. To wyklucza go jako substytut Eksploratora Windows. Jednak nie jest to rzecz bez której nie można się obejść. W widoku lokalnym pod prawym klawiszem myszy mamy menu WinSCP oraz standardowe menu kontekstowe Windowsa. Dzięki temu w każdej chwili możemy obejrzeć zawartość za pomocą standardowego narzędzia Windows.

Drugim i ostatnim minusem tego rewelacyjnego klienta FTP jest wyświetlanie po dwukliku zawartości elementu, jako zawartość tekstową. Aby otworzyć wybrany plik w domyślnym programie, trzeba wybrać pozycję ‚Otwórz’ z menu kontekstowego.

To by było na tyle, jeśli chodzi o minusy. Teraz przyszedł czas na plusy, a jest ich nie mało. WinSCP ma wiele funkcji, które bardzo się przydają w codziennym użytku. Jedną z najważniejszych jest wersja Portable, czyli taka, którą można wgrać na pen drive i używać na dowolnym komputerze, na którym zainstalowany jest Windows, a dzięki emulacji Windows, można go również używać w systemach pod kontrolą Linuxa.

Najważniejszą jego zaletą, którą wykorzystuje non stop, jest zsynchronizowane przeglądanie. Kiedy chodzę po katalogach lokalnych w jednym oknie, w drugim automatycznie widzę, co jest na serwerze w tym samym katalogu i odwrotnie. Dodatkowo jeśli nie ma jakiegoś katalogu, to WinSCP informuje mnie o tym i w razie potrzeby tworzy ten katalog.

Główne okno programu WinSCP

Główne okno programu WinSCP

W programie jest możliwość zdefiniowania trybu przesyłania plików na serwer (ASCII, binarny, automatyczny). Standardem jest przypisanie trybu do danego profilu (połączenia). Webmasterzy którzy sprzedają swoje produkty, nie chcą, by ktoś wykorzystał ich źródła i używają programu IonCube. Pliki zaszyfrowane tym programem powinno się przesyłać na serwer w trybie binarnym. Jeżeli programista używa jakiegoś frameworka (Symphony, Cake PHP itp), to nie ma potrzeby szyfrowania całości (razem z frameworkiem), a jedynie tego co stworzył.

Gdyby teraz webmaster miał bawić się w przenoszenie projektu plik po pliku w odpowiednim trybie, to taka operacja zajęłaby cały dzień, albo jeszcze więcej. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi WinSCP – rewelacyjny klient FTP. Możemy w nim zdefiniować (również za pomocą wyrażeń regularnych), jakiego trybu program ma używać podczas przesyłania plików do danego katalogu.

Tryby przesyłania plików w WinSCP

Tryby przesyłania plików w WinSCP

Ustawienia trybu przesyłania plików w WinSCP

Ustawienia trybu przesyłania plików w WinSCP

 

Kolejną przydatną funkcją jest synchronizacja plików. Załóżmy, że piszemy skrypty w programie, który nie ma obsługi FTP. W takim wypadku przyda się właśnie ta funkcja. Kiedy my beztrosko tworzymy oprogramowanie, WinSCP pilnuje, żeby na serwerze były te same pliki co na komputerze.

Monitorowanie zmian w WinSCP

Monitorowanie zmian w WinSCP

Następną funkcją w WinSCP, którą osobiście bardzo często wykorzystuje, jest możliwość posiadania otwartych jednocześnie kilku sesji, a w każdej może być aktywny transfer. Dodatkowo każda sesja ma swoją kolejkę transferów. W programie można dodatkowo zdefiniować, ile jednoczesnych transferów może być w kolejce.

Program można zminimalizować do traya. Kiedy transfer się zakończy, a My będziemy pracować w innym programie lub na innej sesji, to przy ikonie w trayu pojawi się komunikat i poinformuje Nas o tym. Podobnie jest w przypadku konieczności podjęcia jakiejś decyzji np nadpisania pliku.

Jeśli chodzi o połączenia, to WinSCP ma możliwość automatycznego wznawiania zerwanych połączeń (np w przypadku braku internetu). Możemy zdefiniować czas, po jakim program będzie próbował odnowić połączenie.

Kiedyś postanowiłem przetestować FileZillę. Zadziwiła mnie powolność przesyłania plików. Przy każdym pliku, program na nowo zawiązywał połączenie i robił to tak długo, że pomiędzy zakończeniem przesyłania jednego pliku, a początkiem przesyłania następnego pliku mijała co najmniej sekunda. WinSCP po zakończeniu przesyłania jednego pliku, od razu zaczyna przesyłać następny i nie ma ani chwili przestoju.

Następną ważną funkcją jest synchronizacja plików. Możemy wybrać, czy pliki mają być synchronizowane według serwera czy katalogu lokalnego. Oczywiście tutaj również mają zastosowanie tryby przesyłania plików i WinSCP dopilnuje, żeby wszystko było w jak najlepszym porządku

Synchronizacja plików w WinSCP

Synchronizacja plików w WinSCP

 

Podsumowując, WinSCP jest najlepszym programem jaki znam. Jak każdy program, ma nie tylko plusy, ale też minusy. Jednak jak widzicie, ilość plusów jest przytłaczająca. Zapraszam do testowania tego programu i czekam na komentarze, co o nim sądzicie.

Twitter Obserwuj mnie na Blip.pl 

1 komentarz

[…] najlepszy klient FTP, jaki został stworzony. Jakiś czas temu napisałem artykuł o tym programie WinSCP – rewelacyjny klient FTP. Postanowiłem uzupełnić go o brakujące informacje, które mogą się niektórym […]

Dodaj komentarz

Twój komentarz

CommentLuv badge