Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/home/blogweb/public_html/wp-content/cache/hyper-cache/blogwebmastera.pl/tryby-przesylania-w-najlepszym-kliencie-ftp_html/index.html) is not within the allowed path(s): (/home/miwolstr/domains/blogwebmastera.pl:/tmp:/var/tmp:/home/miwolstr/.tmp:/home/miwolstr/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/miwolstr/domains/blogwebmastera.pl/public_html/wp-content/advanced-cache.php on line 140
Tryby przesyłania w najlepszym kliencie FTP | Blog o programowaniu WWW

Tryby przesyłania w najlepszym kliencie FTP

WinSCP to według mnie najlepszy klient FTP, jaki został stworzony. Jakiś czas temu napisałem artykuł o tym programie WinSCP – rewelacyjny klient FTP. Postanowiłem uzupełnić go o brakujące informacje, które mogą się niektórym przydać.

tryby przesyłania plików

Pisałem wcześniej, że w WinSCP można zdefiniować tryby przesyłania plików na podstawie wyrażeń regularnych, do których są dopasowywane nazwy plików. Dzięki temu można zdefiniować, w jaki sposób mają zostać przesłane pliki określonych typów lub zwierające w nazwie określoną frazę.

Jednak mimo wszystko mamy możliwość wymusić wybrany tryb wysyłania plików podczas kopiowania. Kiedy wciśniemy przycisk „Kopiuj” lub „Przenieś”, pokaże się okno wyboru katalogu docelowego oraz opcje wysyłania. W lewym dolnym rogu tego okna mamy przycisk „Opcje”.

Po kliknięciu w niego pokaże się lista dostępnych trybów przesyłania plików. Wybranie jednego z nich spowoduje anulowanie wcześniejszych ustawień dotyczących trybów. Zostanie wymuszony wybrany tryb wysyłania plików na serwer.

Synchronizacja plików

W WinSCP można ustawić synchronizację plików na serwerze i na komputerze lokalnym. Możemy wybrać, które urządzenie ma być głównym urządzeniem, a które ma być kopią.

Opcje synchronizacji pozwalają zdefiniować:

  • jakie operacje mają być wykonywane na urządzeniu podrzędnym (tylko kopiowanie, kopiowanie i usuwanie itp)
  • tryb synchronizacji (pełna – wszystkie operacje na plikach lub częściowa – tylko pliki, które istnieją na urządzeniu podrzędnym).
  • tryb przesyłania
  • itp

W tym miejscu znalazłem drugą wadę tego programu. WinSCP nie sprawdza, który plik został zmieniony. Sprawdza jedynie całe katalogi. Jeśli w danym katalogu jest 100 plików i zmienił się tylko jeden z nich, to program wyśle na serwer wszystkie 100 plików, które się znajdują w tym katalogu.

Oczywiście jest możliwość wyboru plików, które mają zostać porównane. Wystarczy przed zleceniem wykonania synchronizacji, zaznaczyć pliki, które mają być poddane synchronizacji. Nie można zapomnieć również o checkboxie, który okresla, czy synchronizacji maja zostać poddane wszystkie pliki czy tylko zaznaczone.

WinSCP ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli mamy sporo plików do wysłania, a nasza praca dobiega końca, to możemy zostawić program włączony i zdefiniować, co ma zrobić po zakończeniu przesyłania. Mamy do dyspozycji 3 opcje:

  • pozostań połączonym
  • rozłącz się
  • wyłącz system

Ostatnia opcja pozwala zostawić komputer na noc lub weekend z rozpoczętym transferem i nie martwić się o to, że sprzęt będzie bez potrzeby chodził przez cały czas.

Nie bez powodu pierwszy wpis dotyczący tego klienta FTP zatytułowałem „WinSCP – rewelacyjny klient FTP”. Zarówno w tym jak i poprzednim artykule przytoczyłem wiele przykładów, które potwierdzają wysoką klasę tego programu.

Twitter Obserwuj mnie na Blip.pl 

1 komentarz

Web-labor
6 września 2012 o 02:06

Tego programu jeszcze nie znałem, fajny opis więc na pewno może przydać się w pracy, chociaż z tym sprawdzaniem całych katalogów to się nie popisali…

Dodaj komentarz

Twój komentarz

CommentLuv badge