Programy do tworzenia stron internetowych cz. 1 – Notepad++

Postanowiłem zapoczątkować serię artykułów Programy do tworzenia stron internetowych. Będę tutaj opisywał programy, które testowałem i które używam. Dzisiaj napiszę kilka słów o programie Notepad++.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to zwykły notatnik. Jednak jest to bardzo mylne wrażenie. Notepad++ ma bardzo dużo elementów, które robią z niego bardzo dobre środowisko programistyczne. Jest to bardzo popularny program, dzięki czemu doczekał się również wersji portable. Dzięki temu program można trzymać na pen drive i stamtąd uruchamiać na dowolnym komputerze.
Najważniejszą rzeczą w tego typu programach jest kolorowanie składni. W tym programie jest zdefiniowanych dziesiątki języków programowania. Możemy dowolnie konfigurować wygląd każdego z nich, a nawet definiować nowe języki oraz poszerzać dany język o kolejne rozszerzenia, które będą automatycznie interpretowane jako ten język. Możemy dodatkowo konfigurować kolorystycznie niemalże każdy element programu (numeracja wierszy, zaznaczony kawałek tekstu, aktywna linia itd.).
Kolejną podstawową funkcją jest zwijanie kodu. Nie wyobrażam sobie bez tego życia. Ogólnie bardzo często wykorzystuje obiektowość do tworzenia serwisów (np klasa do obsługi bazy danych). Bardzo pożyteczne jest zwinięcie skrótem klawiaturowym np wszystkich metod w klasie, funkcji, pętli itd. To działa w każdym języku.
Oczywiście no można tego mylić z zawijaniem długich wierszy, które również jest według mnie podstawą, a czego niektóre zaawansowane środowiska programistyczne nie mają. Kiedyś testowałem kilka takich środowisk i jedno z nich nie miało tak podstawowej rzeczy. Bodajże to było Net Beans. Nie wyobrażam sobie jeżdżenia non stop myszką i przewijania długich linii.
Kolejną rewelacyjną rzeczą jest dosyć spora biblioteka pluginów. Każdy może napisać własny plugin, a dla tych, którym nie chce się w to bawić, a dla których makro daje zbyt mało możliwości, twórcy wymyślili kolejną wspaniałą rzecz. Mianowicie można tworzyć własne funkcjonalności w JavaScript, dodać do menu i przypisać im dowolny skrót klawiaturowy.
Niektórzy pracują lokalnie, a później wysyłają wszystko na serwer lub pracują od razu na serwerze. Dla tych drugich na pewno przyda się plugin do obsługi FTP. Ma on gigantyczną zaletę – przechowywanie kopii wszystkich plików w podanej lokalizacji na dysku z zachowaniem drzewa katalogów. Przydaje się to głównie wtedy, kiedy nagle połączenie zostanie zerwane. Pliki nie będą zapisane na serwerze, ale zawsze są dostępne na dysku i w każdej chwili można je ponownie wysłać.

Niestety nie jest tak kolorowo. Nie istnieje program pozbawiony wad. To tyczy się również programów do tworzenia stron internetowych. Czasami zdarza się tak, że połączenie z internetem nagle zostanie zerwane. Czasami przez to program potrafi się zawiesić i niezbędny jest jego restart. Może to dlatego, że używam wersji portable.
Bardzo niebezpieczne dla tego programu jest zawieszenie. Zwłaszcza, kiedy włącza mu się raportowanie błędów i zapisywanie edytowanego pliku. Bardzo często po takiej operacji program traci wszystkie ustawienia i po takim zwisie otwiera się z ustawieniami początkowymi. Wtedy najlepiej zamykać program przez ubicie procesu. Dobrze jest po każdej zmianie w ustawieniach, robić backup plików konfiguracyjnych programu.
Pamiętam, że w starszej wersji były takie rzeczy jak zmiana rozmiaru liter z dużych na małe, małych na duże i zmiana obu w jednym (czyli TReść zamieniał na trEŚĆ) oraz zamiana apostrofów na cudzysłowy i odwrotnie. Po którejś aktualizacji te opcje zniknęły. Na szczęście bez problemu poradziłem sobie pisząc te funkcje w JavaScript i dodając do nich odpowiednie skróty klawiaturowe. Uznanie tego za wadę programu jest tutaj kwestią sporną.

Podsumowując to co napisałem, ten program do tworzenia stron internetowych ma zalety oraz wady ze znaczną przewagą tych pierwszych. Wad jest bardzo mało i potrafią dopiec, jeśli się przed nimi nie zabezpieczymy (kopia plików z ustawieniami). Zalet jest znacznie więcej i to takie, które sprawiają, że program Notepad++ jest jednym z najlepszych narzędzi programistycznych dla webmasterów jakie kiedykolwiek powstały. Sam go cały czas używam i jak do tej pory nie znalazłem godnego następcy.

Twitter Obserwuj mnie na Blip.pl 

Dodaj komentarz

Twój komentarz

CommentLuv badge