Podstawowy kurs obsługi programu WinSCP

WinSCP jest rewelacyjnym klientem FTP, jednak niektórym obsługa może sprawić trudności. Tutaj przedstawiam podstawowy kurs obsługi programu WinSCP.

O tym programie pisałem już wcześniej w artykule WinSCP – rewelacyjny klient FTP. Program ten możecie ściągnąć ze strony Portable Apps. Podaję link do strony z programem w wersji Portable, ponieważ uważam, że programy w tej wersji górują nad standardowymi programami. Bez problemu można wgrać program na np pendrive i używać na dowolnym komputerze bez potrzeby instalacji. Równie dobrze można go wgrać na dysk, a później przenieść lub skopiować na pamięć Flash. Po wgraniu programu na dysk, uruchamiamy go. Na początku pokaże się okno z zapisanymi połączeniami.

Lista połączeń w programie WinSCP

WinSCP

Tworzenie nowego połączenia w WinSCP

Na początku nie ma żadnym połączeń. Aby dodać nowe połączenie należy kliknąć przycisk „New”. Pojawi się okno dodawania nowego połączenia.

Tworzenie nowego połączenia w programie WinSCP

WinSCP

Jest tutaj dostępnych wiele pól:

  • Host name – Nazwa serwera z którym chcemy się połączyć (niezbędne)
  • Port numer – Numer portu przez który będziemy się łączyć z serwerem (najczęściej jest to port 21)
  • User name – Nazwa użytkownika (niezbędne)
  • Password – Hasło (niezbędne)
  • Protocol – Pola służące do zmiany protokołu łączenia. Domyślnie jest to protokół FTP i ten protokół jest wykorzystywany najczęściej.

Po wypełnieniu niezbędnych pól (host, login, hasło) klikamy w „Save” i wpisujemy nazwę połączenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pomoże Nam odróżnić różne połączenia od siebie. Nie ma wytycznych co do nazwy. Może to być dowolna fraza.

Używanie programu WinSCP

Po dodaniu połączenia, pojawi się ono w liście. Aby się połączyć, klikamy dwa razy na połączenie lub wybieramy je i klikamy „Login”. Pojawi się okno w którym widać listę plików i katalogów. Po lewej stronie widzimy zawartość serwera, a po prawej zawartość Naszego dysku.

Główne okno programu WinSCP

Główne okno programu WinSCP

Jeśli chcemy skopiować jakiś plik lub katalog z dysku na serwer lub odwrotnie, wystarczy przeciągnąć dany element z jednej strony na drugą. Ewentualnie możemy zaznaczyć elementy i wcisnąć klawisz F5 lub przycisk „Copy” na dole ekranu. Podobnie odbywa się przenoszenie. Różnica polega na wciśnięciu klawisza SHIFT przy przeciąganiu. Można również wcisnąć klawisz F6 lub kliknąć na przycisk „Move” na dole ekranu.

Zaznaczanie wielu elementów odbywa się przez kliknięcie na dany element i wciśnięcie klawisza Spacja. Można również użyć do tego myszki. Aby tego dokonać, zaznaczamy pierwszy element, wciskamy klawisz SHIFT i klikamy na ostatni element. Aby odwrócić zaznaczenie, naciskamy klawisz * (gwiazdka). Elementy które były zaznaczone, przestaną być zaznaczone i odwrotnie.

Jak widzicie, używanie programu WinSCP jest banalnie proste. Czekam na komentarze, jak Wam się podobał ten podstawowy kurs obsługi programu WinSCP i czy chcecie bym częściej takie kursy pisał.

Twitter Obserwuj mnie na Blip.pl 

Dodaj komentarz

Twój komentarz

CommentLuv badge