Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/home/blogweb/public_html/wp-content/cache/hyper-cache/blogwebmastera.pl/firmy-hostingowe-cz-2-ovh_html/index.html) is not within the allowed path(s): (/home/miwolstr/domains/blogwebmastera.pl:/tmp:/var/tmp:/home/miwolstr/.tmp:/home/miwolstr/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/miwolstr/domains/blogwebmastera.pl/public_html/wp-content/advanced-cache.php on line 140
Firmy hostingowe cz.2 - OVH | Blog o programowaniu WWW

Firmy hostingowe cz.2 – OVH

Codziennie mam do czynienia z serwerem dedykowanym (w skrócie dedykiem). Jednak jest to bardzo duży wydatek dla przeciętnego zjadacza chleba. Właśnie z myślą o takich klientach została stworzona usługa 'Serwer wirtualny’, która jest dostępna chyba we wszystkich firmach hostingowych na rynku. Zacznijmy od serwera dedykowanego. Co to jest i z czym to się je.

Serwer dedykowany to mówiąc po ludzku serwer – cała maszyna, którą dzierżawimy od firmy hostingowej. Na początku wybieramy takie parametry jak:

  • rodzaj maszyny – dostępne są różne konfiguracje serwerów
  • system operacyjny
  • wersja oprogramowania do zarządzania serwerem – Plesk, cPanel, Direct Admin itp

Należy pamiętać, że firma hostingowa wynajmuje Nam serwer, instaluje startowe oprogramowanie, a później oferuje płatny support. To co dalej będziemy robić z serwerem, to już jest tylko i wyłącznie Nasza sprawa. Do Nas należą takie operacje jak:

  • aktualizacja systemu
  • aktualizacja oprogramowania
  • robienie kopii zapasowej – do tego celu dostajemy osobny serwer
  • przywracanie kopii zapasowej
  • zdalny restart serwera

Za operacje, które wymagają interwencji supportu, trzeba płacić dodatkowo. Oczywiście nie tyczy się to awarii sprzętowych.

Serwerem w OVH możemy zarządzać przez zainstalowany system do zarządzania. Jednak czasami zdarza się, że serwer się zawiesi  itp, a z jakiegoś powodu nie można skorzystać z tego systemu. Wtedy z pomocą przychodzi OVH Manager. Ma ograniczoną funkcjonalność, ale jest ostatnią deską ratunku przed skorzystaniem z pomocy supportu OVH.

Jak pisałem wcześniej, hosting w OVH to nie tylko dedyki, ale również serwery wirtualne. W skrócie serwer wirtualny, to zwykłe miejsce na serwerze wydzielone dla klienta. To tak jakbyśmy podzielili dedyka na kilka kont (serwerów wirtualnych) i każde konto przeznaczyli na wynajem.

Serwery wirtualne w OVH nie są zbyt dobrym rozwiązaniem. Są bardzo okrojone. Nie mam tu na myśli pojemności, bo w tej kwestii jest lepiej niż w NetArcie (nazwa.pl), ale o usługi dodane, w których NetArt bije OVH na głowę. W każdej konfiguracji ilość oraz pojemność baz danych i kont pocztowych jest mocno ograniczona!!

Według mnie w takich firmach hostingowych jak NetArt zastosowane jest najlepsze rozwiązanie jakie może być. Nie ma ograniczenia ilości i pojemności zarówno baz danych, jak i kont pocztowych. Te parametry w pełni zależą od Nas. Dostajemy przestrzeń dyskową, którą możemy wykorzystać jak chcemy na usługi takie jak poczta, bazy danych i WWW. Szczegółów na temat tego rozwiązania dowiecie się z artykułu Firmy hostingowe cz.1 – NetArt i sami oceńcie, które rozwiązanie jest lepsze.

Jednak mimo wszystko trzeba przyznać OVH wielki plus za ceny domen. Są to jedne z najniższych (jeśli nie najniższe) ceny na rynku polskim. Ci, którzy nie znają się dobrze na domenach, powinni wiedzieć, że NIGDY nie powinno się patrzeć na cenę rejestracji domeny, ale na cenę odnowienia. Ona jest najważniejsza i najwyższa. Dla przykładu zarówno w OVH jak i w NetArt cena rejestracji jest taka sama, natomiast cena odnowienia w OVH jest to koszt 50zł. W NetArt aby przedłużyć domenę, trzeba zapłacić 2,5 raza więcej!! Jak więc widać na załączonym obrazku, diabeł tkwi w szczegółach i trzeba patrzeć na wszystko.

Miałem teraz napisać zakończenie, ale wnioski łatwo można samemu wyciągnąć po przeczytaniu wszystkich artykułów dotyczących hostingów.

Twitter Obserwuj mnie na Blip.pl 

Dodaj komentarz

Twój komentarz

CommentLuv badge