Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/home/blogweb/public_html/wp-content/cache/hyper-cache/blogwebmastera.pl/wyszukiwanie-w-google_html/index.html) is not within the allowed path(s): (/home/miwolstr/domains/blogwebmastera.pl:/tmp:/var/tmp:/home/miwolstr/.tmp:/home/miwolstr/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/miwolstr/domains/blogwebmastera.pl/public_html/wp-content/advanced-cache.php on line 140
Wyszukiwanie w Google | Blog o programowaniu WWW

Wyszukiwanie w Google

Obecnie na rynku jest wiele wyszukiwarek. Najpopularniejszą z nich jest jest gigant rodem z Redmond. Wyszukiwanie w Google może być katorgą, jeśli nie wie się jak szukać. To wszystko za sprawą ogromnych zbiorów witryn.

Bardzo często kiedy szukam czegoś na jakimś forum, to widzę, że ludzie dziesiątki razy zadają to samo pytanie.  Niektórzy robią to z lenistwa (łatwiej napisać posta niż poszukać), a inni po prostu nie potrafili znaleźć odpowiedzi.

Jeśli nie zadajesz bezmyślnie pytań, bez wyszukania wpierw odpowiedzi, to chwała Ci za to.

Dodatki w wyszukiwarce Google

Za każdym razem, kiedy wpisujemy do wyszukiwarki jakieś hasło, dostajemy tysiące a nawet miliony wyników. Bardzo często musimy przekopać wiele witryn z wynikami, nim znajdziemy to, co Nas interesuje.

Jednak jest sposób na ułatwienie sobie zadania. Tym sposobem są różne dodatki, które możemy w dowolny sposób wykorzystywać. Najczęściej wykorzystywanymi dodatkami w Google są:

  • wyszukiwanie całej frazy
  • operatory
  • element wymagany
  • element niepożądany
  • grupowanie fraz
  • wyszukiwanie tylko jednej z wielu podanych fraz

Wyszukiwanie całej frazy

Wyszukiwanie całej frazy to nic innego jak wyszukiwanie wielu słów, które mają być obok siebie (zdanie). Jeśli wpiszemy do wyszukiwarki frazę:

Wynik meczu Polska Rosja

to Google najprawdopodobniej pokaże witryny na których są te wszystkie słowa, ale porozrzucane w różnych miejscach. Fraza Polska Rosja będzie gdzieś w tekście, a słowo Wynik lub Wyniki będzie w menu bocznym lub innym miejscu. Podobnie będzie ze słowem mecz.

Jeśli chcemy, by Google znalazło dokładnie taką frazę jak chcemy, to należy całą frazę zawrzeć w cudzysłowy:

"Wynik meczu Polska Rosja"

Operatory w wyszukiwarce Google

Wyszukiwarka Google oferuje dodatkowo operatory, dzięki którym można bardzo łatwo ograniczyć ilość wyszukiwanych rekordów:

  • site – wyszukuje tylko na konkretnej stronie internetowej
  • inulr – wyszukuje tylko te strony, które mają wyszukiwaną frazę w adresie URL
  • intitle – podobnie jak powyższe, ale szuka tylko w tytułach
  • allintitle – podobnie jak intitle, ale tym razem będzie szukać stron, które mają w tytule wszystkie słowa
  • inanchor – tak jak powyższe, ale szuka tylko w anchor tekstach, czyli tekstach linków
  • cache – wyszukiwanie frazy w stronach zapisanych w bazie danych wyszukiwarki
  • related – wyszukuje strony podobne do danej strony
  • oraz wiele innych

Stosowanie tych operatorów jest bardzo proste. Wystarczy wpisać wybraną frazę, a następnie operator, dwukropek i dane dla operatora. Dla przykładu wyszukamy wszystkie strony tego bloga, które zawierają słowo „htaccess”:

htaccess site:blogwebmastera.pl

W wyszukiwarce Google tych operatorów jest znacznie więcej. Jeśli chcecie poznać je wszystkie, to zapraszam na stronę poświęconą tym operatorom oraz wyszukiwaniu w Google – Search Operators.

Ciężko jest powiedzieć, ile z tych operatorów działa w innych wyszukiwarkach. Jednak wujek G jest wiodącą wyszukiwarką i bardzo możliwe, że inne wyszukiwarki zaimplementowały te metody również u siebie.

Inne najważniejsze dodatki w wyszukiwarce Google

Wskazywanie elementu wymaganego odbywa się za pomocą plusa:

Polska Grecja +"2012-06-08"
Element niepożądany wskazujemy za pomocą minusa:
Polska Grecja -"na żywo" -site:strona.pl

Grupowanie elementów polega na zamykaniu w nawiasach grupy słów kluczowych co do których chcemy np użyć jakiś operator:

+Polska +(Grecja Rosja Czechy)

Jeśli potrzebujemy znaleźć tylko jedną z wybranych fraz, to używamy operatora logicznego OR:

+Polska +(Grecja OR Rosja OR Czechy)

Jak zauważyliście w powyższych przykładach elementy oraz operatory można ze sobą w dowolny sposób łączyć. To wszystko sprawia, że skuteczność wyszukiwania znacznie wzrasta, a znalezienie danej informacji jest znacznie prostsze i szybsze.

Oczywiście tutaj opisałem tylko to co najważniejsze i najczęściej używane. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, to wiecie gdzie i jak szukać. Mam nadzieję, że teraz będziecie zadawać pytania dopiero, kiedy nie będziecie w stanie znaleźć odpowiedzi.

Twitter Obserwuj mnie na Blip.pl 

Dodaj komentarz

Twój komentarz

CommentLuv badge