Blokowanie reklam w przeglądarkach cz.1 – Opera


Można powiedzieć, że w obecnych czasach reklamy rządzą internetem. W dzisiejszym artykule opiszę blokowanie reklam w najpopularniejszych przeglądarkach.

Bardzo często przeglądam internet w poszukiwaniu różnych rzeczy. Bardzo często się zdarzało, że pojawiały się reklamy, które zakrywały całą stronę i aby je zamknąć trzeba było kliknąć krzyżyk, który nie zawsze był widoczny na pierwszy rzut oka. Głównym zaśmiecaczem internetu jest Onet. Tak reklam jest więcej niż treści. W dodatku są tak denerwujące, że już dawno przestałem wchodzić na ich stronę.Strony na których nie ma reklam można policzyć na palcach jednej ręki. Bardzo często reklamy są z dźwiękiem, który dodatkowo potęguje uczucie irytacji. Kolejną sprawą jest ilość skryptów JavaScript, które są dodawane do stron. W Onecie kiedyś doliczyłem się ponad 1MB samych skryptów!!!

Poza tym, że taka ilość danych zapycha łącze i spowalnia internet, to dodatkowo te wszystkie skrypty rezydują w pamięci i często sprawiają, że strona jest niezwykle ociężała. Każdy skrypt jest stworzony w celu wykonania jakiejś akcji. W przypadku Onetu tą akcją jest zatrucie życia użytkownikowi i doprowadzenie do szewskiej pasji, kiedy jesteśmy zmuszeni do wyłączenia kolejnej reklamy podczas przeglądania jednego artykułu!

Obecnie nie istnieją już strony bez JavaScriptu, a mimo to nie jest on wykorzystywany tak jak powinien. Dla przykładu weźmy galerię. Jest bardzo dużo skryptów, które oferują przeglądanie galerii w technologii AJAX (bez przeładowania strony). Jednak pomimo tego, nadal na bardzo wielu stronach poszczególne zdjęcia galerii są pokazywane na osobnych stronach.

Najczęstszym powodem takiego postępowania są reklamy na każdej podstronie. Im więcej odwiedzonych podstron, tym więcej reklam widzi użytkownik i jest większe prawdopodobieństwo kliknięcia w jedną z nich.

W tym cyklu artykułów opiszę kilka głównych przeglądarek:

  • Opera
  • Firefox
  • Chrome

Przeglądarkę Internet Explorer uważam za twór, w którym wszystko jest na najniższym poziomie i w związku z tym ją pominę. Korzystam z niej tylko i wyłącznie wtedy, kiedy muszę sprawdzić, jak dana strona jest wyświetlana przez to „nieporozumienie”.

Opera domyślnie ma wbudowany system blokowania zawartości. Niestety na początku nie ma zdefiniowanych żadnych reguł, ale to nie jest żaden problem. Gotowe zestawy reguł można ściągnąć z internetu i łatwo zainstalować. Obiekty do których pasują reguły nie są w ogóle pobierane. Spis wszystkich filtrów znajdziemy w głównych ustawieniach Opery w zakładce „Zawartość”.

W Operze nowe filtry można dodawać w bardzo prosty sposób. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem gdzieś na stronie i wybrać opcję „Zablokuj zawartość”. Na górze pojawi się pasek z opcjami w prawym rogu. Po kliknięciu w przycisk „Szczegóły”, pojawi się okno z filtrami, które zostały zastosowane na danej stronie. Jeśli zostanie zablokowana cała domena, to zamiast strony, zobaczymy komunikat z odpowiednią informacją.

Połączenie filtrów Opery oraz dodatku dla webmasterów Opera Dragonfly to potężne narzędzie przeciw serwisom z nachalnymi reklamami. Dzięki nim prędkość przeglądania stron internetowych wyraźnie wzrosła, a same strony już nie są zaśmiecone dziesiątkami reklam.

Twitter Obserwuj mnie na Blip.pl 

Dodaj komentarz

Twój komentarz

CommentLuv badge